Tämän vuoden ChemBio-messujen Uraseminaarissa pohdittiin luonnontieteilijöiden työllistymismahdollisuuksia. Omakohtaisiin kokemuksiinsa perustuvia vinkkejä antoivat biokemisti Suvi Haimi, geneetikko Sampo Sammalisto ja kemisti Niko Ekholm.
Kemia ja erilaiset aineet ovat olleet ihmisen elämässä aina läsnä, mutta nykyinen elämäntyylimme on lisännyt rajusti kemiallisten yhdisteiden lukumäärää ympärillämme.
Sininen biotalous on veden ja vesiympäristön uusiutuvien luonnonvarojen kestävään hyödyntämiseen perustuvaa taloutta.
Biotalous esiintyy kaikissa mahdollisissa tulevaisuuden strategioissa, mutta käsitteen sisältö jää usein hämäräksi. Uusi puu -hanke kerää ja esittelee käytännön esimerkkejä siitä, mitä puuhun perustuva biotalous on ja mitä kaikkea puusta voidaan valmistaa: muovia korvaavista pakkausmateriaaleista aina uusiin lääkeaineisiin.
Loimun jäsenpalveluista vastaa viisihenkinen palvelutiimi. Alkuvuosi oli kiireinen, mutta pahin ruuhka on nyt ratkaistu.
Kukaan meistä ei halua olla työelämässä rätti