Sovintoesitys yliopistojen henkilöstön työehtosopimuskiistaan

Valtakunnansovittelija Anu Sajavaara on antanut sovintoesityksen yliopistojen työehtosopimuskiistaan maanantaina 19. toukokuuta.

Osapuolilta on pyydetty vastausta keskiviikkoon 21. toukokuuta kello 11:een mennessä.

Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön JUKOn yliopistosektorin neuvottelukunta ja hallitus käsittelevät esitystä tiistaina. JUKO tiedottaa kantansa valtakunnansovittelijan jälkeen.

Jos työehdoista ja palkankorotuksista ei synny ratkaisua ennen 27. toukokuuta, Helsingin ja Turun yliopistossa alkaa tuolloin JUKOn, Pron ja JHL:n vuorokauden kestävä lakko.

Yliopistojen työehtosopimusneuvottelut alkoivat helmikuun alussa. Keskeisiä kiistakysymyksiä ovat palkankorotukset ja opetustuntikatto, jolla suojellaan opetus-​ ja tutkimustyötä tekeviä liiallisilta työkuormilta.

Suomen kolmessatoista yliopistossa työskentelee yhteensä 35 000 henkilöä.

Lisää tietoa yliopistotes.fi

Lataa artikkeli

  • Tämä artikkeli (pdf)