Loimu: Suomi ei saavuta ympäristötavoitteitaan leikkaamalla

Loimu antoi lausuntonsa valtion talousarviosta asiaa käsitteleville eduskunnan valiokunnille ja jaostoille.

Olemme olleet viime vuosina huolissamme merkittävistä leikkauksista toimintaan sekä maa- ja metsätalousministeriön että ympäristöministeriön hallinnonalalla. Ikävä kyllä leikkauslinja vain jatkuu.

– Juhlapuheissa puhutaan kunnianhimoisista tavoitteista ja laadukkaista palveluista, mutta talousarviossa leikataan välttämättömiä resursseja joka vuosi. Ei se ole kestävää politiikkaa, kommentoi Loimun yhteiskuntasuhdepäällikkö Aaro Riitakorpi.

Konkreettisina toimina Loimu esittää muun muassa lisärahoitusta ja leikkausten perumisia Metsähallituksen, Luonnonvarakeskuksen ja Suomen ympäristökeskuksen osalta. Lisäksi esitämme lisärahoitusta luonnonsuojelualueiden hankintaan, erityisesti Helmi-ohjelman kautta.

– Olemme huolissamme siitä, onnistuuko leikatuilla resursseilla ja pienemmällä henkilöstömäärällä lakisääteistenkään tehtävien toteuttaminen. Jaksavatko työntekijät työmäärän ja kuormituksen kasvaessa? Samalla haluamme kuitenkin katsoa tulevaan ja toivomme, että minimin tekemisen sijaan Suomi oikeasti tavoittelisi asettamiaan ympäristö- ja ilmastotavoitteita, toteaa Riitakorpi.

Voit lukea Loimun lausunnot maa- ja metsätalousministeriön ja ympäristöministeriön hallinnonalaa koskevista talousarvioesityksistä kokonaisuudessaan alla olevista linkeistä.

Loimun lausunto valtion talousarviosta 2026 asunto- ja ympäristöjaostolle

Loimun lausunto valtion talousarviosta 2026 maatalousjaostolle

Lataa artikkeli

  • Tämä artikkeli (pdf)