Loimun hallitus

Liiton hallituksen muodostavat valtuuston syyskokouksessa valitsema liiton puheenjohtaja, hallituksen keskuudestaan valitsemat I ja II varapuheenjohtaja sekä neljästä yhdeksään muuta hallituksen jäsentä. Hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten toimikausi on kaksi kalenterivuotta. Jäsenistä puolet on vuosittain erovuoroisia.

Puheenjohtaja

Jouni Vainio, Ilmatieteen laitos
vainio.jouni (at) gmail.com ja puh. 044 023 2723
Jouni Vainio on geotieteilijä ja työskentelee jääasiantuntijana Ilmatieteen laitoksella.

Varapuheenjohtajat

I varapuheenjohtaja
Merli Juustila, Helsingin yliopisto, merli.juustila (at) gmail.com
Merli Juustila on aerosolifyysikko ja väitöskirjatutkija Ilmakehätieteiden keskus INARissa.

II varapuheenjohtaja
Niko Ekholm, Thermo Fisher Scientific Oy, niko.ekholm (at) kolumbus.fi
Niko Ekholm on kemisti ja työskentelee tuotekehityskemistinä Thermo Fisher Scientificillä.

Jäsenet

  • Ari Rautio, Metsähallitus Metsätalous Oy, 040 038 6796, ari.rautio (at) metsa.fi
  • Asta Ekman, Helsingin kaupunki, 040 758 1425, asta.ekman (at) hel.fi
  • Esa Uotila, Luonnonvarakeskus, 050 530 8514, esa.uotila (at) luke.fi
  • Jaakko Kittamaa, Stora Enso Oyj, 050 476 8929, jaakko.kittamaa (at) gmail.com
  • Jenni Heikkilä, jenni.w.heikkila (at) student.jyu.fi
  • Juho Ikonen, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry, 050 5674103, juho.e.ikonen (at) gmail.com
  • Maria Mäkinen, Varsinais-Suomen ELY-keskus, 040 573 0576, makinen.maria (at) gmail.com
  • Marjo Hippi, Ilmatieteen laitos, marjo.hippi (at) gmail.com